Vámpírok
Testi jellemzőik
Az Alkonyat világában minden vámpír emberként kezdia pályafutását, és külsejük az átalakulás után is alapvetőenmegőrzi eredeti, emberi jellegét. A legfontosabbváltozást bőrük kifehéredése, a szemük színében beállt változás,illetve arcuk, alakjuk megszépülése jelenti.
A napfény hatása
Közvetlen napfényben sokkal könnyebb megkülönböztetni egymástóla vámpírokat és az embereket. Az emberekkel ellentétbena vámpírok sejtmembránja nem lágy és könnyen áthatolható,hanem kristály jellegű. Ennek köszönhetően avámpírok bőrfelszíne prizmaszerűen megtöriés visszaveri a fényt, amitől a vámpírok gyémántszerűenragyognak a napfényben.
A vámpírok szépsége
A vámpírok főleg kristályszerű bőrüknek köszönhetik szépségüket. Tökéletesen sima,ragyogó és egyenletes színű bőrük hibátlannaktetsző szépséget kölcsönöz arcuknak.Testfelszínük a ráeső napfényt a beesés szögétőlfüggően veri vissza, így auraszerű ragyogás alakul ki a vámpírokkörül, ami tovább fokozza szépségüket. A vámpírokra jellemzősziklakeménységű testszövet izomszerű hatást kelt, így vámpírráalakulásuk után az emberek – legyenek eredetileg bármilyen testalkatúak– izmosabbnak tűnnek. A vámpírok maguk is tesznek azért, hogy fajtájuk tagjai szebbek legyenek, mint az átlagos emberpopuláció: az emberekhez hasonlóan őket is vonzza a szépség, ezért az átváltoztatásra szánt halandók kiválasztásánál hajlamosak szép arcú vagy testű embert választani.
Sápatdság
A vámpírok bőre az átalakulás során az emberi szervezetbe jutó vámpírméreg hatására fakul ki. A méreg ugyanis, miközben kivételesen ellenálló vámpír bőrré alakítja az emberi hámréteget, kivonja belőle az összes pigmentet. Függetlenül attól, hogy emberként milyen volt a bőrszíne, az összes vámpírnak fehér a bőre. Kisebb különbségek adódhatnak, például a sötétebb bőrszínű halandók bőre kaphat némi olívzöld árnyalatot, de alapvetően ők is fehérek és sápadtak lesznek. Az átalakulás során a bőrben található minden pigment felszívódik, beleértve a szeplőket, az anyajegyeket, a májfoltokat, a hegeket és a tetoválásokat.
Szemszín
Miközben bőrük színét tekintve a vámpírok szinte teljesen egyformák, szemszínükben adódhatnak különbségek. Azoknak avámpíroknak, akik több hete nem jutottak táplálékhoz, megfeketedik a szivárványhártyájuk. A frissen elfogyasztott emberi vértől sötétpirosra, az állatitól aranyszínűre változik a vámpírok szeme színe. Az újszülött vámpírok szivárványhártyája az utolsó étkezés idejétől és jellegétől függetlenül élénkpiros. Színes kontaktlencse
segítségével el lehet fedni az élénk, árulkodó színt, ám
a vámpírok szemváladéka maró hatású, ezért a lencsék élettartama csupán néhány óra. Általános, hogy a vámpírok szeme alatt sötét karikák rajzolódnak ki. Ezek – az íriszük színéhez hasonlóan – azt mutatják, mennyire éhesek éppen. Minél sötétebbek és feltűnőbbek a foltok, annál régebben jutott táplálékhoz az egyed.
Fogak
A vámpírok foga ránézésre megkülönböztethetetlen az emberétől: metszőfogaik se nem hosszabbak, se nem hegyesebbek az emberi metszőfogaknál. Fontos különbség azonban, hogy a vámpírok foga törhetetlen, borotvaéles, és elég erős ahhoz, hogy a vámpírbőrt is beleértve bármilyen anyagon keresztülhatoljon.
Mozgás
A fent ismertetett testi jellegzetességeknél kevésbé szembetűnő a vámpírok mozdulatlanságra való hajlama. Míg az emberek számára rövid idő után kényelmetlenné válik egy bizonyos testhelyzet fenntartása, a vámpírok bármeddig képesek tökéletesen mozdulatlanok maradni. Stresszhelyzetekre leggyakrabban lemerevedéssel
reagálnak. A vámpírokban is dolgozik a lélegzési ösztön, bár nincsen szükségük oxigénre. Képesek bármeddig visszatartani a lélegzetüket, ám ez számukra is kellemetlen érzéssel jár: sok ragadozóhoz hasonlóan nekik is az orruk a legfontosabb érzékszervük, a lélegzés hiánya pedig megfosztja őket a szagok nyújtotta ingerektől.
Megkövesedés
Az imént említett mozdulatlanság rányomhatja a bélyegét a nagyon öreg vámpírok külsejére. Ha egy vámpír évezredeken keresztül szinte teljesen mozdulatlan marad, a szemükben és a bőrükben termelődő méreganyag porral érintkezve kövesedésnek indulhat. Ettől a bőrük – bár erejéből nem veszít – elvékonyodik, és hagymahéjszerűvé válik, szemükön pedig tejszerű réteg alakul ki, amely rózsaszínre festheti a szivárványhártyát, a látásukat azonban nem befolyásolja.
Testfolyadékok
A vámpírok szervezetében különböző, méreg alapú folyadékok
keringenek, amelyek nem csupán emlékeztetnek az emberi testnedvekre, de bizonyos esetekben ugyanazokat a funkciókat látják el. Valódi mérgező hatása csupán a vámpírok szájában termelődő nyálszerű folyadéknak van. Ehhez hasonló folyadék járja át a bőr sejtjei közti teret, lehetővé téve a mozgást. Egy harmadik típusú testfolyadék tartja nedvesen a szemüreg és a szemgolyó érintkezési felületét. A vámpírok könnymirigye ugyanakkor – mivel az emberi könny feladata a kisméretű idegen testek távol tartása a sérülékeny szemgolyótól, ezek a testek pedig nem tudnának kárt tenni a vámpírok szemében – nem termel könnyet. A test többi részére szintén az a jellemző, hogy méreg alapú folyadékok látják el az életfunkciók fenntartásához szükséges feladatokat. Ami az emberek
és a vámpírok közti különbségeket illeti, a legszembetűnőbb
mind közül a keringési rendszer hiánya.
Testi változások
A vámpírok örökre olyanok maradnak, amilyenek az átalakulásuk pillanatában voltak. Nem öregszenek, nem nőnek meg vagy híznak el, és a testi változásnak semmilyen
fajtáját nem tapasztalják, beleértve az öntudatlanságot és az alvást is (a vámpírok soha nem alszanak). Nem nő a körmük és a hajuk, valamint nem őszülnek meg.